Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki

geoturystyka, sedymentologia, geologia regionalna, mikropaleontologia, dendrochronologia, kartografia, GIS, modelowanie przestrzenne, geostatystyka


Rekrutacja

Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny

Redakcja:

Tomasz Bartuś*, Wojciech Mastej*, Marek Łodziński*, Jan Barmuta**

* T1–T3
** T1
typ publikacji: monografia
format: B5
oprawa: twarda
wydawca / dystrybucja: Wydawnictwa AGH
rok wydania: 2019

W  sprzedaży

"Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" to duża, 3-tomowa publikacja opisująca 43 wybrane, najbardziej interesujące pod względem geologicznym miejsca w położone polskiej części Sudetów i na ich przedgórzu. Geostrada Sudecka jest trasą turystyczną biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie. W 13 rozdziałach wstępnych szczegółowo omawiane są powstanie Sudetów oraz budowa geologiczna jednostek geologicznych, na których obszarze położone są przedstawiane stanowiska. Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców poczynając od studentów oraz pasjonatów geologii chcących poszerzyć wiedzę z zakresu nauk o Ziemi, a kończąc na profesjonalistach – geologach i geografach. Bogaty materiał ilustracyjny, obejmujący około 120 map geologicznych i innych, 15 typowych profili geologicznych, 20 przekrojów, 10 blokdiagramów, schematów i innych, a przede wszystkim prawie 900 doskonałej jakości zdjęć (w tym unikatowy zbiór zgładów skał sudeckich), bibliografia obejmująca w trzech tomach niemal 950 pozycji oraz bogaty zbiór słówek geologicznych obejmujący ponad 2400 haseł stanowią o wyjątkowości tej pracy. Do trzech tomów przewodnika dołączono także załączniki zawierające legendy do map geologicznych indeks udostępnionych w internecie map geologiczno-turystycznych i map obiektów dziedzictwa geologiczno-górniczego Geostrady Sudeckiej w skalach 1:25 000. Całość uzupełnia indeks haseł rzeczowych, geograficznych oraz osobowych. Praca została opublikowana przez Wydawnictwa AGH w ramach obchodów 100 lat AGH.


Przewodnik jest skierowany do szerokiego kręgu odbiorców. Ciekawe informacje znajdą tu zarówno specjaliści, geolodzy, geografowie, studenci i pasjonaci geologii, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z fascynującym światem przyrody nieożywionej. Aby przygotowane opisy stanowisk i jednostek geologicznych były łatwiejsze do przyswojenia, dodano obszerny glosariusz zawierający definicje trudnych terminów geologicznych. Zamieszczono również indeks rzeczowy ułatwiający wyszukiwanie pożądanej informacji. Na wewnętrznych stronach okładek zamieszczono przebieg Geostrady Sudeckiej i położenie obiektów geoturystycznych na tle uproszczonej mapy geologicznej, a także tabelę geochronologiczną.


W ramach 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w 2021 roku publikacja "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" zobyła w 6. MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE „NAJLEPSZE WYDAWNICTWA O GÓRACH” I nagrodę w kategorii przewodniki oraz wyróżnienie w konkursie „GAUDEAMUS – NAGRODA STOWARZYSZENIA WYDAWCÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH” (więcej).


Publikację można zakupić w Wydawnictwach AGH. Mamy nadzieje, że praca wzbudzi Państwa zainteresowanie i zachęci do ciekawych geologicznych wycieczek.

Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny. Tom 1
Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny. Tom 2
Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny. Tom 3
 
 

Nagrody dla publikacji "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny"

Nagroda dla Przewodnika po Geostradzie Sudeckiej

W ramach konkursów towarzyszących 24. Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie w 2021 roku publikacja "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" zobyła nagrody.

Więcej

Tytuł Małopolanina Roku dla prof. dr hab. inż. Tadeusza Słomki

prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało tytułu Małopolanina 2020 roku. Tym wyróżnieniem został uhonorowany prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, Rektor AGH w latach 2012–2020.

Więcej

Odszedł dr hab. inż. Marek Doktor

Profesor Marek Doktor - wspomnienie

19 sierpnia 2020 r. odszedł wybitny naukowiec, geolog, polarnik, popularyzator wiedzy o Ziemi, fotograf, wspaniały nauczyciel akademicki, kierownik Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki, nasz Kolega dr hab. inż. Marek Doktor

Więcej
 

Profesor Jacek Rajchel - wspomnienie

Profesor Jacek Rajchel - wspomnienie

5 kwietnia 2020 r., w Niedzielę Palmową, po dziesięciu miesiącach walki z chorobą, zmarł w Krakowie wybitny naukowiec, znakomity geolog, zapalony przyrodnik i wspaniały nauczyciel akademicki i nasz Kolega prof. dr hab. inż. Jacek Rajchel

Więcej

Metodyka oceny georóżnorodności

Struktura i różnorodność abiotycznych komponentów krajobrazu w ocenie i delimitacji obszarów chronionych na przykładzie Ojcowskiego Parku Narodowego i jego otoczenia

Nakładem Wydawnictw AGH ukazała się książka Tomasza Bartusia p.t. "Struktura i różnorodność abiotycznych komponentów krajobrazu w ocenie i delimitacji obszarów chronionych na przykładzie Ojcowskiego Parku Narodowego i jego otoczenia".

Więcej

Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny

Nakładem Wydawnictw AGH ukazało się 3-tomowe wydawnictwo geologiczne "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny". Jest to duża, 3-tomowa publikacja opisująca 43 wybrane, najbardziej interesujące pod względem geologicznym miejsca położone w polskiej części Sudetów i na ich przedgórzu.

Więcej