Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny
Redakcja:
Tomasz Bartuś*, Wojciech Mastej*, Marek Łodziński*, Jan Barmuta**
* T1–T3** T1
typ publikacji: monografia
format: B5
oprawa: twarda
wydawca / dystrybucja: Wydawnictwa AGH
rok wydania: 2019

"Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" to duża, 3-tomowa publikacja opisująca 43 wybrane, najbardziej interesujące pod względem geologicznym miejsca w położone polskiej części Sudetów i na ich przedgórzu. Geostrada Sudecka jest trasą turystyczną biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie. W 13 rozdziałach wstępnych szczegółowo omawiane są powstanie Sudetów oraz budowa geologiczna jednostek geologicznych, na których obszarze położone są przedstawiane stanowiska. Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców poczynając od studentów oraz pasjonatów geologii chcących poszerzyć wiedzę z zakresu nauk o Ziemi, a kończąc na profesjonalistach – geologach i geografach. Bogaty materiał ilustracyjny, obejmujący około 120 map geologicznych i innych, 15 typowych profili geologicznych, 20 przekrojów, 10 blokdiagramów, schematów i innych, a przede wszystkim prawie 900 doskonałej jakości zdjęć (w tym unikatowy zbiór zgładów skał sudeckich), bibliografia obejmująca w trzech tomach niemal 950 pozycji oraz bogaty zbiór słówek geologicznych obejmujący ponad 2400 haseł stanowią o wyjątkowości tej pracy. Do trzech tomów przewodnika dołączono także załączniki zawierające legendy do map geologicznych indeks udostępnionych w internecie map geologiczno-turystycznych i map obiektów dziedzictwa geologiczno-górniczego Geostrady Sudeckiej w skalach 1:25 000. Całość uzupełnia indeks haseł rzeczowych, geograficznych oraz osobowych. Praca została opublikowana przez Wydawnictwa AGH w ramach obchodów 100 lat AGH.
Przewodnik jest skierowany do szerokiego kręgu odbiorców. Ciekawe informacje znajdą tu zarówno specjaliści, geolodzy, geografowie, studenci i pasjonaci geologii, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z fascynującym światem przyrody nieożywionej. Aby przygotowane opisy stanowisk i jednostek geologicznych były łatwiejsze do przyswojenia, dodano obszerny glosariusz zawierający definicje trudnych terminów geologicznych. Zamieszczono również indeks rzeczowy ułatwiający wyszukiwanie pożądanej informacji. Na wewnętrznych stronach okładek zamieszczono przebieg Geostrady Sudeckiej i położenie obiektów geoturystycznych na tle uproszczonej mapy geologicznej, a także tabelę geochronologiczną.
W ramach 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w 2021 roku publikacja "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" zobyła w 6. MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE „NAJLEPSZE WYDAWNICTWA O GÓRACH” I nagrodę w kategorii przewodniki oraz wyróżnienie w konkursie „GAUDEAMUS – NAGRODA STOWARZYSZENIA WYDAWCÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH” (więcej).
Publikację można zakupić w Wydawnictwach AGH. Mamy nadzieje, że praca wzbudzi Państwa zainteresowanie i zachęci do ciekawych geologicznych wycieczek.
Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny. Tom 1Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny. Tom 2
Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny. Tom 3